Ważniejsza niż metryka jest ochota, by pobrykać” — stwierdzili emeryci, którzy przyjechali do sierpeckiego skansenu, by wziąć udział w Mazowieckim Pikniku Seniorów. Był czas na zabawę, wspólne śpiewanie, zwiedzanie, a nawet na sportową rywalizację.

Na imprezę zaprosili Ognisko TKKF „Kubuś” i Muzeum Wsi Mazowieckiej. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Do skansenu przybyło blisko trzysta osób z Klubu Seniora w Żurominie, Klubu Senior+ Gumowo, Klubu Senior+ w Płońsku, Ośrodka Terapii Ruchowej TKKF „Kubuś”, Klubu Seniora w Gozdowie, Koła Gospodyń Wiejskich PZERiI w Łęgu Probostwie, Dziennego Domu Pomocy Społecznej działającego w strukturach Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie. Na polanie czekał na wszystkich powitalny poczęstunek — chleb ze smalcem i ogórkiem. Dyrektor Muzeum Jan Rzeszotarski opowiedział o historii sierpeckiego skansenu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Zaprosił też 11 listopada na otwarcie ratusza w Sierpcu, który przeszedł generalny remont. Prezes Ogniska Jakub Grodzicki wspomniał o jubileuszu 60-lecia TKKF „Kubuś”. W imieniu marszałka Adama Struzika dobrej zabawy życzył wszystkim Piotr Rzeszotarski. Także włodarze powiatu sierpeckiego starosta Andrzej Cześnik i przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński znaleźli chwilę, by podziwiać energię i radość seniorów.

Biesiadnie i tanecznie

Od samego początku program imprezy ulegał ciągłym zmianom. Seniorzy rządzili. Zaczęto od wspólnego śpiewania. Na scenie zaprezentowały się wszystkie przybyłe grupy, a jak było potrzeba akompaniatora, to Marek Okraszewski nikomu nie odmawiał. Śpiewano piosenki biesiadne, dawne przeboje, a nawet ludowe przyśpiewki. Były też utwory własne.

Tu, na Mazowszu, moje serce. Gdy tutaj jestem, nie potrzeba mi nic więcej — zaśpiewali piosenkę o Mazowszu seniorzy z Gumowa.

Słowiki z OTR Sierpc w swoim repertuarze miały piosenkę z okazji 60-lecie powstania Ogniska TKKF „Kubuś”. Widać było, że zespoły mają już dawno za sobą debiuty i bez większej tremy występowały na scenie. Szybko udało się wciągnąć do wspólnej zabawy wszystkich uczestników spotkania. Pod wrażeniem umiejętności „starszej młodzieży” była burmistrz Żuromina Aneta Goliat, która specjalnie na ten dzień wzięła wolne i przyjechała ze swoją grupą.

Strzelanie z procy

Jako że Ognisko TKKF „Kubuś” Sierpc zajmuje się przede wszystkim propagowaniem wszelkich form aktywności ruchowej, to na pikniku nie mogło zabraknąć konkurencji rekreacyjnych. Było dużo śmiechu przy każdej z proponowanych zabaw: przeciąganiu liny, biegu gąsienic, rzucie „beretem”, woreczkami na tarczę, ringiem na paliki, błędnym rycerzu czy chuście animacyjnej.

Nie przypuszczałem, że będę mógł postrzelać z procy. Mało, że całkiem legalnie, to jeszcze „urządzenie” było dużo większe niż moja samodzielnie zrobiona zabawka, z której ukradkiem strzelałem kulkami z papieru do koleżanek — śmiał się jeden z panów.

Niektóre konkurencje były typowo zabawowe, w innych trwała zacięta walka o pamiątkowe statuetki.

Skansenowska wieś

Niektórzy z uczestników pikniku po raz pierwszy gościli w sierpeckim skansenie. Była więc okazja, by zobaczyć dawną mazowiecką wieś. Dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum można było przejechać się bryczką. Część osób wybrała się też na pieszą wędrówkę. Niektórzy poszli z kijkami nordic walking.

Niedawno byłam w skansenie na wykopkach. Było mnóstwo ludzi. Moje wnuki były zachwycone, że same mogły kopać ziemniaki. Teraz mogłam spokojnie zobaczyć to, co ominęłam ostatnio. Powróciły dawne wspomnienia z dzieciństwa — stwierdziła jedna z pań.

Hej, bawmy się!

Przez cały czas na polanie rozbrzmiewała muzyka. Parkiet cały czas był pełny tańczących par. W czasie krótkich przerw można było się posilić. W końcu przyszedł czas na podsumowanie pikniku. Każda z ekip dostała pamiątkowy puchar za udział w imprezie, a uczestnicy zostali obdarowani okolicznościowymi gadżetami. Najlepsi w konkursach rekreacyjnych otrzymali statuetki. Były też podziękowania za wsparcie i pomoc w organizacji imprezy dla marszałka Adama Struzika, dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej Jana Rzeszotarskiego i radnego miejskiego Piotra Rzeszotarskiego. A na koniec zorganizowano jeszcze konkurs tańca.

Nie spodziewałem się, że nasza inicjatywa spotka się z tak wielkim zainteresowaniem. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie spędzić czas na zabawie. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom i zespołom, które wystąpiły na scenie. Dziękuję też za pomoc dyrekcji i pracownikom Muzeum oraz sędziom i Marcie Fijałkowskiej z Bajecznego Świata. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Samorządu Województwa Mazowieckiego, partnera tego wydarzenia. Jestem wdzięczny Piotrowi Rzeszotarskiemu, który od samego początku wspierał nasz pomysł. Mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz — powiedział prezes Jakub Grodzicki.

Link do filmu 1

link do filmu 2

link do filmu 3

link do filmu 4

link do filmu 5

link do filmu 6

 

Link do albumu zdjęć

 

Wyniki konkurencji rekreacyjnych

Rzut beretem

I m. Bogdan Wiśniewski Sierpc 12,4 m

II m. Janusz Karwowski Gumowo 11,30

III m. Robert Sarnowski Gozdowo 11,20

Rzuty ringiem na paliki

I m. Bogdan Wiśniewski Sierpc 18 pkt

II m. Zofia Sutkowska Gumowa 13 pkt

III m. Maria Sobczak Sierpc 11 pkt

Rzuty woreczkami na plansze

I m. Mirosława Kucińska Gumowo 60 pkt.

II m. Maria Olejniczak Sierpc 50 pkt.

III m. Luiza Klimkowska Gumowo 48 pkt.

Bieg gąsienic

I m. TKKF „Kubuś” Sierpc I (Aleksandra Obrębska, Irena Marciniak, Mariusz Kędzierski) 9,90

II m. TKKF „Kubuś” Sierpc I (Krystyna Chojnacka, Maria Olejniczak, Krystyna Trukawka) 10,37

III m. Płońsk (Edward Stańczak, Daniela Godlewska, Janina Potwardowska) 11,13