W poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r., w 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w Sierpcu odbył Marsz Pamięci, którego głównym organizatorami byli Mazowieckie TKKF w Warszawie, Ognisko TKKF „Kubuś” i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sierpcu.

Na stadionie miejskim w Sierpcu zorganizowano zbiórkę dla uczestników Marszu Pamięci 1944. Przybyli przedstawiciele rodzin uczestników powstania, władz samorządowych, służb mundurowych, placówek kulturalnych, organizacji pozarządowych i oświatowych, harcerze z 7 DH im. Tadeusza Kościuszki z Gójska, zuchy z 11 GZ „Wesołe Niezapominajki” z Ligowa i 2 GZ „Radosne Misie” z Gójska, ks. Dariusz Multon, sportowcy, Ukraińcy, którzy w Sierpcu znaleźli schronienie przed wojną, mieszkańcy miasta i powiatu. Niektórzy specjalnie na tę okazję założyli biało-czerwone opaski lub koszulki z powstańczymi nadrukami. Wspólnie wyruszyli na 1944-metrową trasę, by przy dźwiękach powstańczych piosenek wspominać bohaterów tamtych czasów. Marsz poprowadzili harcerze, niosąc biało-czerwoną flagę z wymalowanym symbolem Polski Walczącej. Maszerowano wokół Jeziórek, następnie ulicami Świętokrzyską i Kwiatową oraz aleją w Parku im. Władysława Andersa, aż do pomnika „Żołnierzom Września 1939 i Armii Krajowej w hołdzie”. W Marszu Pamięci 1944 wzięło udział ponad 200 osób. Miał charakter patriotyczny. Nie liczyły się zajęte miejsca, ani kategorie wiekowe. Dla wszystkich uczestników były pamiątkowe medale i przypinki. Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci i strażnicy miejscy.

Uroczystość przed pomnikiem poprowadził oficer Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Paweł Piwowarczyk. Wartę zaciągnęli harcerze. Przy dźwiękach werbli wprowadzono sztandary.

Punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny. Wszyscy w ciszy uczcili pamięć powstańców i mieszkańców walczącej Warszawy.

Dyrektor Pracowni Dziejów Miasta Sierpca Michał Weber przypomniał uczestników Powstania Warszawskiego związanych z ziemią sierpecką — powstańców i ówczesnych mieszkańców stolicy. Odczytał krótkie biogramy, które pojawiły się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zabrzmiała też piosenka „Dziś idę walczyć, mamo” w wykonaniu Natalii Meller i Igora Kalinowskiego z Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Zapalono znicze i złożono kwiaty.

Współorganizatorami uroczystości byli Starostwo Powiatowe w Sierpcu, Urząd Miejski w Sierpcu, Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca, Miejska Biblioteka Publiczna, Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu.

 Link do albumu zdjęć