W tym roku przypada 15-lecie działalności Ośrodka Terapii Ruchowej działającego przy Ognisku TKKF „Kubuś” w Sierpcu. Zaplanowaliśmy różne imprezy, podczas których na sportowo meliśmy uczcić rocznicę. Pandemii koronawirusa jednak nie przywidzieliśmy i trzeba wiele rzeczy modyfikować. Uczestnicy zajęć już wrócili na regularne ćwiczenia, które odbywają się na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu.  Padła też propozycja, by skorzystać z zaproszenia Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Nasze Ostrowy” i udać się na spotkanie z tradycją.

W kościele na wzgórzu

Wyprawa do gminy Gozdowo rozpoczęła się od zwiedzania kościoła pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurowie. Proboszcz ks. Waldemar Dziewulski opowiedział o historii świątyni, którą zbudowano pod koniec XIX wieku. Zwrócił uwagę na płaskorzeźby znajdujące się w ołtarzu głównym: zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz niezwykłą scenę przedstawiającą czyściec. Ksiądz proboszcz odprawił także specjalną mszę świętą w intencji osób uczęszczających na zajęcia Ośrodka.

W Słowiańskim Gaju

Zanim przystąpiono do realizacji programu Spotkania z tradycją w Ostrowach, który uzyskał dofinansowanie w ramach programu EtnoPolska 2020, wszyscy zdezynfekowali dłonie. W Zapiecku powitała grupę OTR prezes stowarzyszenia Nasze Ostrowy Anna Górczyńska.

– Projekt „Spotkania z tradycją w Ostrowach” powstał, by promować lokalną twórczość i ludzi, którzy na naszym terenie mieszkają, a często są niedoceniani – powiedziała Anna Górczyńska.

Można było zobaczyć, jak wstawiany jest chleb do prawdziwego chlebowego pieca. Podziwiano też ręcznie robione koronki. Grupa podzieliła się, aby wziąć udział w warsztatach. Jedni uczyli się robienia bibułkowych ozdób, drudzy wyplatali koszyki. Trzecia grupa ruszyła na spacer, po drodze przysiadając na specjalnych kolorowych ławeczkach. Doszli do labiryntu, którego wejścia pilnowały wspaniałe rzeźby Piotra Lewandowskiego. Trzeba było odnaleźć właściwą drogę, by móc udać się na spotkanie z zielarką, posłuchać o właściwościach roślin i sposobach, w jaki nasi przodkowie wykorzystywali je w codziennym życiu. Panie wypytywały o rozmaite przepisy. Szczególne wzięcie miała receptura na krem odmładzający. Na zakończenie wszystkie grupy spotkały się w Słowiańskim Gaju. Tutaj czekał poczęstunek i kapela Pana Jacka, która szybko porwała wszystkich do tańca. Nie zabrakło też chętnych do spróbowania swoich sił w rycerskich pojedynkach.

W imieniu grupy OTR paniom ze Stowarzyszenia Nasze Ostrowy podziękował prezes Ogniska TKKF „Kubuś” Jakub Grodzicki. Ręczne robione ozdoby ofiarowała Krystyna Antoszek. A na zakończenie można było jeszcze nabyć świeżo upieczony chleb i drożdżowe ciasto.

Link do albumu zdjęć