We wtorek, 1 sierpnia 2023 r., w 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w Sierpcu odbył Marsz Pamięci, którego głównym organizatorami byli Mazowieckie TKKF w Warszawie, Ognisko TKKF „Kubuś” i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sierpcu.
Marsz Pamięci
Na marsz przybyli przedstawiciele rodzin uczestników powstania, władz samorządowych, służb mundurowych, placówek kulturalnych, organizacji pozarządowych i oświatowych, harcerze z 7 DH im. Tadeusza Kościuszki z Gójska, 17 DH :Skuci” z Ligowa, 15 DH „Czarne Stopy” ze Szczutowa, 6 DH im. Szarych Szeregów z Bożewa, zuchy z 11 GZ „Wesołe Niezapominajki” z Ligowa, 2 GZ „Radosne Misie” z Gójska, 15 GZ „Reymonciaki” ze Szczutowa, 6 GZ Leśne Jagódki z Miejskiego Zespołu Przedszkoli w Sierpcu, kadeci z oddziału przygotowania wojskowego z Zespołu Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym. ks. Dariusz Multon, sportowcy, mieszkańcy miasta i powiatu. Niektórzy specjalnie na tę okazję założyli biało-czerwone opaski lub koszulki z powstańczymi nadrukami. Wspólnie wyruszyli na 1944-metrową trasę, by przy dźwiękach powstańczych piosenek wspominać bohaterów tamtych czasów. Marsz poprowadzili harcerze, niosąc sztandar sierpeckiego hufca oraz biało-czerwoną flagę z wymalowanym symbolem Polski Walczącej, flagi Mazowsza i Sierpca. Masz rozpoczął się na stadionie miejskim. Później uczestniczy przeszli rundę wokół Jeziórek, a następnie pomaszerowali ulicami Świętokrzyską, Braci Tułodzieckich, Wiosny Ludów oraz aleją w Parku im. Władysława Andersa, aż do pomnika „Żołnierzom Września 1939 i Armii Krajowej w hołdzie”. W Marszu Pamięci 1944 wzięło udział ponad 200 osób. Miał charakter patriotyczny. Nie liczyły się zajęte miejsca, ani kategorie wiekowe. Dla wszystkich uczestników były pamiątkowe medale i przypinki. Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci i strażnicy miejscy.
W hołdzie powstańcom i mieszkańcom Warszawy 1944
Uroczystość przed pomnikiem poprowadził oficer Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Paweł Piwowarczyk. Wartę zaciągnęli kadeci i harcerze. Przy dźwiękach werbli wprowadzono sztandary. Zabrzmiały takty Mazurka Dąbrowskiego grane przez Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP Sierpc pod batutą Daniela Staniszewskiego. Punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny. Wszyscy w ciszy uczcili pamięć powstańców i mieszkańców walczącej Warszawy. Zapalono znicze i złożono kwiaty. Zagrano utwór „Śpij żołnierzu”, rozległa się salwa honorowa.
Powstańczy piknik
Później przyszedł czas na powstańczy piknik, na którym zgromadzonych powitali prezes Ogniska TKKF „Kubuś” Jakub Grodzicki i dyrektor MOSiR Przemysław Burzyński. W imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika za pamięć o walczącej Warszawie, za dokładanie starań, by pamięć o bohaterach nie zginęła podziękował Piotr Rzeszotarski. Starosta Andrzej Cześnik był pod wrażeniem tak licznego uczestnictwa, szczególnie najmłodszych w uroczystości upamiętniającej tragiczne wydarzenia 1944 r.
Pracownia Dziejów Miasta Sierpc przygotowała tablice wspomnień o uczestnikach Powstania Warszawskiego związanych z ziemią sierpecką. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała kącik dla najmłodszych. Był też konkurs wiedzy dotyczący walk w stolicy w 1944 roku. Piotr Rzeszotarski rozdawał śpiewniki z „zakazanymi piosenkami”. Bard Wojciech Bardowski wspólnie z obecnymi śpiewał m.in. „Pałacyk Michla”, „Pierwszego sierpnia”, „Warszawo ma”. Była też grochówka i kawa z żołnierskiego kotła.
Podziękowania
Współorganizatorami uroczystości byli Samorząd Powiatu Sierpeckiego, Samorządu Miasta Sierpca, Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca, Miejska Biblioteka Publiczna, Osiedle nr 4, Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu, Stowarzyszenie dla Przyszłości Sierpca i Powiatu Sierpeckiego, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP, Sierpc Centrum Kultury i Sztuki, ZHP Hufiec Sierpc, Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego, ZGKiM w Sierpcu, KPP Sierpc, KP PSP w Sierpcu, Straż Miejska.
Marsz Pamięci był dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
—Dziękujemy za to, że wspólnie oddaliśmy hołd powstańcom i mieszkańcom walczącej Warszawy 1944 r. w 79. rocznicę wybuchu powstania. Wielu z nich pochodziło z miasta i powiatu sierpeckiego. Jesteśmy wdzięczni za tak liczny udział w Marszu Pamięci, uroczystości pod pomnikiem „Żołnierzom Września 1939 i Armii Krajowej w hołdzie” i powstańczym pikniku w parku Andersa. Serdecznie dziękujemy także tym, którzy przyczynili się do organizacji tej patriotycznej uroczystości — powiedzieli organizatorzy.