W Soczewce odbył się Mazowiecki Festyn Zdrowy i Aktywny Senior, którego głównym organizatorem było Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Chomiczówka”, a współorganizatorem Gmina Nowy Duninów. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, a jednym z patronów medialnych był Ekstra Sierpc Wiadomości Lokalne. Festyn został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Rywalizacja sportowa

Imprezę otworzyli prezes Mazowieckiego TKKF Jacek Bączkowski i wójt gminy Nowy Duninów Mirosław Krysiak, którzy powitali uczestników i życzyli wszystkim osiągnięcia dobrych wyników sportowych i wspaniałej zabawy. Do Soczewki przyjechali seniorzy z północnego Mazowsza. Wśród nich była także spora grupa sierpczan, którzy dzielnie stawali w sportowe szranki. O medale walczono w następujących dyscyplinach: strzelanie z broni pneumatycznej, ergometr wioślarski, bieg na dystansie 40 m, pchnięcie kulą, skok w dal z miejsca, strzelanie z łuku, rzut lotką do tarczy. Uczestników podzielono na trzy kategorie: „młodzicy” (55 – 65 lat), „juniorzy młodsi” (66 – 70 lat) i „juniorzy” (powyżej 70 roku życia). Prowadzono osobną klasyfikację dla kobiet i mężczyzn. Z workiem medali powróciło do domu wielu zawodników. Najwięcej, bo aż sześć, zdobył Bogdan Wiśniewski z TKKF „Kubuś” Sierpc.

Rekreacyjna zabawa

Na terenie festynu rozstawionych zostało wiele stanowisk z konkurencjami rekreacyjnymi. Można było m.in. strzelić z wielkiej procy, rzucić ringiem na palik, spróbować wyłowić rybkę z wody, przejść slalom z popychajką (dawniej z fajerką), zobaczyć, jak pokonuje się slalom w alkogoglach, rzucić podkową, być błędnym rycerzem, czy pograć w bulle. Były też zajęcia z instruktorami: ćwiczenia z piłkami i gymstick. Zajęcia z nordic walking poprowadził Krzysztof Człapski, mistrz Polski w tej dyscyplinie.

Równolegle na scenie odbywały się występy seniorów. Śpiewano, tańczono, a nawet deklamowano wiersze. Wśród występujących były dwie grupy z Sierpca: Weseli Seniorzy i Sierpczanie. Na zabawy i konkursy zaprosił wodzirej.

W festynie uczestniczył również Grzegorz Heromiński, znany m.in. jako Adaś Haps z filmu Kingsajz. Aktor mówił o realizowanym przez siebie projekcie dla seniorów. W senioriadze uczestniczył również marszałek Adam Struzik, który życzył wszystkim dożycia wieku Mojżeszowego, czyli 120 lat w zdrowiu i radości. Marszałek wspomniał czasy, kiedy jako młody lekarz zaczynał pracę w Soczewce.

Podczas imprezy można było zmierzyć sobie poziom ciśnienia tętniczego, udać się na masaż, a także zrobić diagnostykę cery. Przyjechali też terapeuci Bowena, którzy opowiadali i demonstrowali, na czym polega ta metoda.

Każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy, w którym znalazł się m.in. plecak, koszulka, kubek, woda. Głodny nikt z imprezy też nie odjechał. Powodzeniem cieszyła się też fotobudka i porady kosmetyczne.

 

 

 

Link do albumu zdjęć