W sobotę, 1 października 2015 r., po raz ósmy spotkaliśmy się w Stanicy Harcerskiej „Nasz Dom” w Słupi (gmina Szczutowo) by wspólnie świętować Światowy Dzień Marszu. Był to rekordowy pod względem frekwencji rok. W zabawie uczestniczyło około 400 osób, najmłodsi nie mieli jeszcze roku, najstarsi przekroczyli 70 lat.

Inicjatorem akcji jest Międzynarodowa Federacja Sportu dla Wszystkich –TAFISA. Wszystko zaczęło się w Rio de Janeiro. Obecnie organizowany jest w kilkunastu krajach świata m.in. w Polsce. W Polsce akcję mocno propaguje Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Głównym jej celem jest podjęcie działań zwalczających siedzący tryb życia, promujący aktywny, sportowy sposób spędzania wolnego czasu – a najprostszą jego formą są systematyczne, codzienne spacery, marsze, marszobiegi czy biegi.

W naszym kraju patronat nad imprezą objął Minister Sportu i Turystki. W powiecie sierpeckim honorowym patronem akcji był poseł RP Waldemar Olejniczak. Obchody zorganizowali Ognisko TKKF „Kubuś” i Komenda Hufca ZHP Sierpc.

Przybyłych powitali prezes Ogniska TKKF „Kubuś” Jakub Grodzicki i komendant Hufca ZHP Sierpc Sławomir Szałkucki. Ciepłe słowa do uczestników skierował poseł RP Waldemar Olejniczak, który mówił o wartości rekreacji, o tym, że nie każdy musi być mistrzem sportowym, ale ruszać się powinniśmy wszyscy. Radny powiatowy Mariusz Turalski wcielił te słowa w życie i czynnie brał udział w całej imprezie. Tradycyjnie były już puchary dla najliczniejszych ekip. Tradycyjnie najwięcej osób przyjechało z SP nr 3 w Sierpcu. Była równa setka. Drugie miejsce pod względem liczebności zajęła gmina Mochowo (54 osoby), a trzecie gmina Gozdowo (52 osoby).

Po krótkiej rozgrzewce przy muzyce poprowadzonej przez Justynę Adamską wyruszono na leśne wędrowanie. Niektórzy decydowali się na marsz z kijkami, inni wspierali się tylko na jednym kiju znalezionym w lesie, większości wystarczyły własne nogi. Technika nie była najważniejsza. Ważne było, aby zabrać ze sobą dobry humor. Gromady zuchowe miały na trasie do wykonania dodatkowe zadania. Ruszyły trasą Kubusia Puchatka Na metę dochodziły roześmiane grupy. Nikt nie narzekał na zmęczenie. Na wędrowców czekały napoje izotoniczne ofiarowane przez fundację RECAL, działającą w Polsce do 20 lat na rzecz recyklingu opakowań oraz edukacji ekologicznej, oraz odblaski od PZU.

Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na konkurencje rekreacyjne. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody ufundowane przez posła Waldemara Olejniczka, radnego Mariusza Turalskiego, Santander Consumer Bank oddział Sierpc.

 Po dniu pełnym wrażeń wyjątkowo smakowała grochówka z harcerskiego kotła.

Impreza była dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Światowy Dzień Marszu zainaugurował akcję Miesiąca dla Zdrowia.

Wyniki konkurencji rekreacyjnych

Drużynowe rzuty do kosza

I m. Wagabunda

II m. 8 WDSH

III m. Łasice

Bieg w workach

grupa młodsza

I m. Super Sępy SP nr 3 Sierpc

II m. Misie Gójsk

III m. Wesołe Misie Sierpc

grupa starsza

I m. Człowieki SP 2 Sierpc

II m. 1 DH SP 2 Sierpc

III m. Skoczki SP 3 Sierpc

Skakanka zespołowa

I m. Cichociemni

II m. Łasice

III m. Człowieki

Strzały piłką do bramki

I m. Bartosz Czajkowski

II m. Szymon Jagodziński

III m. Irena Wiśniewska

Rzuty ringiem na paliki

I m. Julia Borek

II m. Kazimierz Czermiński

III m. Julia Nowak

Błędny rycerz

I m. Lena Jaworska

II m. Karol Świerczewski

III m. Dominika Olszewska

Rzuty lotką

I m. Filip Nawrocki

II m. Ryszard Ruszkowski

III m. Krystyna Antoszek

Wyciskanie odważnika 10 kg

kobiety

I m. Monika Tucholska

II m. Justyna Adamska

III m. Martyna Rumianek

mężczyźni

I m. Daniel Poliński

II m. Piotr Chmielewski

III m. Sławomir Dybikowski

 

 

 

Link do galerii zdjęć

Link do galerii zdjęć cz. 2