Po raz pierwszy parafia św. Benedykta w Sierpcu zorganizowała biegi przełajowe. 2 października 2005 r. na placu koronacyjnym przy klasztorze spotkali się biegacze w różnym wieku, aby stanąć do sportowej rywalizacji. Jako pierwsze wystartowały przedszkolaki. Tuż po nich biegali uczniowie szkół podstawowych. W grupie starszej na dystansie 800 m zwyciężyła Ewa Podgórska z TKKF „Kubuś” Sierpc. Najlepszą w kat. 1983-1986 była Dorota Olendrzyńska, która pokonała trasę 1400 m. Również pierwszy, ale na dystansie dwukrotnie dłuższym (2800m) był jej rówieśnik Bartłomiej Mysera.

Bardzo dużo emocji wzbudziła rodzinna sztafeta 3 x 300 m. Wystartowało 15 trzyosobowych zespołów. Na trzecim miejscu bieg zakończył team Olendrzyńskich reprezentujących Ognisko TKKF „Kubuś”. Pobiegli oni w składzie: Łukasz – syn, Adam – ojciec i Dorota – córka. Menadżerem grupy był najmłodszy Bartosz.

Główny punktem imprezy był Bieg Kokoszki na dystansie 7500 m. Na starcie stanęło 28 zawodników.

Bardzo trudna, crossowa trasa, która zaprzeczyła poglądom, ze Sierpc jest położony na nizinnym terenie, dała się bardzo we znaki wszystkim zawodnikom. Góra Kokoszki to jeszcze nic, podbieg pod skansen, to było dopiero coś. Prosta, prawie pionowa ściana. Dla mnie to nie był bieg, ale wspinaczka górska. Na szczęście to już za mną — powiedziała jedna z uczestniczek biegu

Na mecie na wszystkich czekała grochówka, a dla najlepszych puchary i nagrody. Wśród zwycięzców kategorii wiekowych znaleźli się biegacze TKKF „Kubuś” Sierpc – Paweł Kaźmierczak (50 lat i powyżej), Bogumiła Kaźmierczak (40-49 lat), Danuta Kozłowska (50 lat i powyżej). Drugie miejsce w kat. 50 lat i powyżej wywalczyła Krystyna Chojacka, A trzecie miejsce w najmocniej obsadzonej kategorii 20-29 lat zajęła Ewa Czajkowska. Czwarte miejsca przypadły najstarszemu biegaczowi – Ryszardowi Wiśniewskiemu (64 lata), który startował w kat. 50 lat i powyżej oraz Łukaszowi Krysztofiakowi w kat. 20-29 lat.